Muzyka, instrumenty, gra na gitarze

Harmonijka ustna – instrument dla każdego

Jest pewien instrument, na którym można zagrać praktycznie wszystko i na którym może zagrać praktycznie każdy. Jest nim harmonijka ustna. A jeśli chodzi o początkujących, to w szczególności będzie to harmonijka ustna diatoniczna.

Dla amatorów i wirtuozów

Instrument ten należy do instrumentów dętych. Dźwięk wydobywamy z niego za pomocą dmuchania w otwory lub zasysania w nich powietrza. Uzyskujemy w ten sposób różne dźwięki na jednym otworze. Dźwięk generują blaszki zwane stroikami. Harmonijka ustna diatoniczna posiada dziesięć takich otworów. Zagrać może na niej każdy, chociaż początkujący musi opanować technikę wydobywania dźwięków z pojedynczego otworu. Oczywiście można grać w różnym stopniu skomplikowania, ten instrument także posiada swoich wirtuozów. Z legendarnych muzyków, którzy jej używają lub używali, można wymienić, chociażby Roberta Planta, czy Ryszarda Riedla. Harmonijka ustna sprawdza się w wielu gatunkach muzyki jako instrument dodatkowy, ale bardzo dobrze sprawdza się też solo.

Wszędzie i prosto

Harmonijka ustna diatoniczna to niewielki instrument, który można zabrać ze sobą wszędzie i wszędzie na nim zagrać. Z łatwością zmieści się w kieszeni. Na pewno jest najlepszym instrumentem, na którym można zagrać prosto proste melodie, które zabrzmią dobrze. Nie trzeba do tego wielkiej praktyki i wrodzonych umiejętności. Co nie znaczy, że takie rzeczy są niepotrzebne przy bardziej skomplikowanym graniu. Prostego grania uczymy się jednak prosto. Chociażby w internecie znajdziemy pełno rozpisanych przeróżnych piosenek na harmonijkę ustną. Rozpisanych też prosto. Numery od 1do 10 określają otwór, sam numer, że należy w niego dmuchnąć, a numer w kółku lub nawiasie, że należy zaciągnąć w nim powietrze. Przykładowo rozpisana melodia „Sto lat” wygląda tak:

6 5 6 5 6 (6) 6 (5) 5 (5) (5) (4) (5) (4) (5) 6 (5) 5 (4) 5
6 6 5 6 6 5 6 7 (7) (6) 6 (6) (7) (7) (7) 7

Czyli wygląda bardzo prosto i bardzo prosto się jej nauczyć. A tyle wystarczy np. do tego, by wnuczek uszczęśliwił na urodzinach babcię i przy okazji siebie. Bo harmonijka ustna diatoniczna, to także bardzo dobry instrument dla dziecka, które może wejść z nim w świat wykonywania muzyki.

Gitara dla każdego

Harmonijka ustna, która jak najbardziej będzie nadawać się do grania, to także instrument niedrogi, więc ryzyko związane z kupieniem jej sobie lub komuś jest naprawdę niewielkie. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na tonację instrumentu. Na początek, bez ryzyka, możemy zakupić ten w tonacji C-dur, czyli w tonacji spotykanej najczęściej i najbardziej polecanej dla początkującego.