Muzyka, instrumenty, gra na gitarze

Jaką gitarę elektryczną wybrać

Wybór pierwszej gitary elektrycznej nie jest łatwym zadaniem. Wielu początkujących gitarzystów ma problem z dobraniem idealnego instrumentu dla siebie.
Znaczenie ma tu wiele czynników; na brzmienie gitary (i tak zwany „sustain”) duży wpływ ma drewno, z jakiego instrument został wykonany. Ważna jest również oczywiście marka i kraj pochodzenia gitary elektrycznej. Wiele firm zleca budowę zakładom mało wyspecjalizowanym, w Chinach czy Indonezji. Nie są to instrumenty preferowane przez profesjonalnych gitarzystów; ci wolą grać na gitarze wyprodukowanej w USA albo Meksyku.
Kolejnym kryterium wyboru gitary powinien by gatunek muzyki, który zamierzamy grać. Gitary elektryczne typu „stratocaster”, z przetwornikami „single coil” mają czystsze, wyraziste brzmienie. Do grania cięższej muzyki najlepiej nadają się instrumenty zaopatrzone w pickupy „humbucker”. Możemy wybrać wtedy klasyczny korpus „Les Paul” albo „Superstrat”. Humbuckery zapewniają dobrą izolację szumów i głębszy dźwięk, który może być stosowany w gatunkach takich jak metal albo rock.
Początkujący gitarzysta, zastanawiając się jaką gitarę elektryczną wybrać jako pierwszy instrument, często bierze pod uwagę głównie cenę. Chociaż dla świeżo upieczonego muzyka gitara Gibson lub Fender będzie poza zasięgiem portfela, zawsze może sięgnąć po ich tanie odpowiedniki, takie jak Epiphone czy Squier. Gwarantują one dobrą jakość dźwięku i nienaganne wykonanie gitary za niską cenę.