Muzyka, instrumenty, gra na gitarze

Gitara dla każdego

Początkowo, wielu osobom wydaje się, iż nauka gry na na instrumencie, a w tym przypadku gitarze to trudne i czasochłonne wyzwanie. Niektórzy uważają również, iż naukę gry na gitarze należy rozpocząć jak najwcześniej. To nieprawda! W rzeczywistości talent i zmysł muzyczny to zaledwie procent całości. Najważniejszy jest sumienny trening oraz zaangażowanie, które pozwala rozwijać nasze umiejętności. Ale od czego zacząć naszą naukę?

Dobre pytanie. Oczywiście od instrumentu! Pomimo wielu wątpliwości musimy wybrać naszą gitarę. Klasyczna, akustyczna lub elektryczna. Jak tu się nie pogubić? Warto poprosić o radę sprzedawcę w sklepie muzycznym, bądź najlepiej jakiegoś innego gitarzystę. Ja zaczynałem od gitary akustycznej, gdyż posiada metalowe struny oraz jest głośniejsza od gitary klasycznej. Kupno gitary elektrycznej wiąże się z dodatkowym kosztem wzmacniacza, który nie musi być koniecznie potrzebny amatorowi. Należy pamiętać, iż jakość gitary nie zależy wyłącznie od jej wyglądu.

Kiedy mamy już pierwszy instrument, wypadałoby się z nim zapoznać. Nasza gitara składa się z pudła rezonansowego, otworu rezonansowy, gryfu, mostka, stroików, główki, progów oraz podstrunnicy.

Przejdźmy do kwestii muzycznej. Gitara jest instrumentem, który nie wymaga od nas na starcie znajomości nut. To ogromna zaleta. Możemy uczyć się grać na tabulaturze, czyli zapisie dźwięków na poszczególnych strunach i progach. Zacznijmy więc od nazewnictwa Są to kolejno: E, H, G, D, A, E. Tracenie już jednej z nich daje nam czysty dźwięk. Kiedy opanujemy te podstawy, możemy przejść do nauki akordów. Akord to kilka współgrających ze sobą dźwięków, które wydobywa nasza gitara. Dalsza nauka wiąże się już jednak z poznaniem zasad rządzących muzyką, taktów, bicia oraz koła kwintowego.