Muzyka, instrumenty, gra na gitarze

Muzyczna strona hazardu. Orkiestry w kasynach

Muzyka ma wpływ na wiele sfer i aspektów ludzkiego życia. Kasyna  i szeroko rozumiany hazard nie jest tu wyjątkiem. Muzyka w różnej formie towarzyszyła rozrywce w wielu kulturach. W nowożytnej Europie w momencie, gdy zaczęły powstawać obiekty dedykowane uprawianiu hazardu niemalże od razu zaczęły w nich grywać zespoły muzyczne umilające swoimi występami czas gościom salonów gier i kasyn. Z czasem występy muzyków stały się nieodłącznym elementem i trudno było sobie bez nich wyobrazić wieczór w lokalnym kasynie.

Zmienne trendy

Z czasem, wraz ze zmieniającymi się trendami zmieniały się także rodzaje muzyki, zespoły i rodzaje orkiestr występujące w kasynach. Style muzyczne jednak w dużej mierze nadal zostawały podobne i dopasowane do specyfiki danego obiektu. Inne orkiestry grały więc w kasynach na Dzikim Zachodzie USA, inne w Ameryce Środkowej a jeszcze inne w domach gry i klubach w stolicach europejskich miast. Charakterystycznie brzmiące lokalne ludowe orkiestry grają i występują w kasynach w regionach słynących i kultywujących regionalny folklor po dziś dzień w regionach takich jak np Podhale. W regionie tym nie brakuje małych lokalnych kasyn czy salonów gier utrzymanych w góralskim stylu gdzie można oddać się swojemu hazardowemu hobby bez reszty.

Kiedyś orkiestry, dziś nagrania

Dawniej w kasynach grywały i występowały rozmaite orkiestry. Na Dzikim Zachodzie miejscowe zespoły instrumentalne grające na prostych instrumentach, w większych miastach w kasynach często grały niewielkie orkiestry mające podpisane kontrakty z tamtejszymi lokalami. Można w takich miejscach usłyszeć grę na pianinie, trąbce, czy saksofonie a także innych instrumentach. W wielu miejscach występy orkiestr na żywo łączyły i łączą się ze śpiewem solistów, co razem tworzyło specyficzny klimat sprzyjający grze.

W dzisiejszych czasach niestety występy orkiestr i zespołów muzycznych w kasynach często zastępuje nagrana muzyka odtwarzana z głośników. Trend ten jest dość powszechny i coraz rzadziej można w takich miejscach usłyszeć wykonania na żywo. Owszem muzyka puszczana z odtwarzacza też wpływa na klimat i aurę na sali gier jednak nie jest już na pewno to, co było kiedyś. Jeszcze gorzej wygląda sytuacja w kasynach online. Muzyki możemy posłuchać co najwyżej wybierając poszczególne automaty do gier, które są na poziomie muzyki z kreskówek.

Wpływ muzyki na zachowanie

Badania nad wpływem muzyki na zachowania hazardowe gości trwały i trwają nie od dziś. Właściciele kasyn mogą więc, korzystając z dostępnej wiedzy i środków technicznych pośrednio wpływać na przebieg gier poprzez podświadome oddziaływanie na decyzje i działania graczy. Spokojna muzyka wprowadzi atmosferę relaksu i spowolnienia w grze. Natomiast szybsze tempo muzyki, niezależnie czy granej na żywo przez orkiestrę czy z odtwarzacza, powoduje zwiększenie tempa obstawiani zakładów. Badania dowiodły też, że zarówno wyższe jak i niższe tempo prowadzić mogą do bardziej ryzykownych zachowań gamingowych. Wiedza ta jest skrzętnie wykorzystywana w kasynach na całym świecie.

One thought on “Muzyczna strona hazardu. Orkiestry w kasynach”